Skip to main content

Co trzeba wiedzieć o OZE?

Świadomość ekologiczna wielu społeczeństw rośnie, co skutkuje coraz większymi naciskami na przestawienie się z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii. Coraz częściej inwestuje się w różnego rodzaju ekologiczne formy pozyskiwania prądu oraz ciepła, dzięki czemu poprawia się jakość powietrza i zmniejsza się zapotrzebowanie na surowce takie jak węgiel i ropa. Jakie odnawialne źródła energii aktualnie wykorzystujemy? Jakie są ich zalety? Ten artykuł przybliży tematykę OZE i przedstawi wszystkie zalety ich wykorzystywania.

Najważniejsze informacje o OZE

Czym są OZE?

Skrót OZE oznacza wszelkiego rodzaju odnawialne źródła energii. Czym się one charakteryzują? Przede wszystkim, w przeciwieństwie do różnego rodzaju paliw kopalnych, dostępność OZE nie jest ograniczona żadnymi złożami. Są one praktycznie niewyczerpalne, a korzystanie z nich nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Wszelkiego rodzaju odnawialnym źródłom energii poświęcona jest strona ozeniemce.pl, na której znaleźć można informacje o wpływie paliw kopalnych na środowisko oraz pozytywne aspekty korzystania z OZE.

Czemu odnawialne źródła energii są lepsze od paliw kopalnych?

Przede wszystkim zasoby paliw kopalnych się wyczerpują. Złoża węgla, ropy czy gazu są ograniczone, a ich odnowienie się wymagałoby ponownie milionów lat. Samo wydobycie paliw kopalnych wiąże się bardzo dużą ingerencją w środowisko naturalne i już na tym etapie prowadzi bardzo często do powstawania poważnych zanieczyszczeń. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii nie wpływa w negatywny sposób na środowisko i są one niewyczerpalne. W przypadku wykorzystywania paliw kopalnych do atmosfery przedostają się kolejne substancje szkodliwe, ponieważ energię z nich pozyskuje się poprzez spalanie. Skutkiem jest zanieczyszczenie powietrza, widoczne szczególnie w miastach pod postacią smogu. Również koszt pozyskiwania energii z paliw kopalnych jest znacznie większy niż w przypadku OZE, ponieważ poza drogim wydobyciem niezbędne jest ich transportowanie do docelowych miejsc wykorzystywania. Odnawialne źródła energii wykorzystywane mogą być w dowolnym miejscu, bez konieczności transportowania.

Czym są OZE

Jakie rodzaje OZE są wykorzystywane?

Aktualnie wykorzystuje się cztery różne formy odnawialnych źródeł energii:

  • Energia słoneczna – za pomocą specjalnych ogniw fotowoltaicznych przekształcana jest ona bezpośrednio w energię elektryczną, dzięki czemu pozyskuje się w pełni zielony prąd. Inną możliwością jest wykorzystanie kolektorów słonecznych do pozyskiwania ciepła, które z kolei służy do ogrzewania nieruchomości oraz wody użytkowej. Aktualnie powstają duże farmy słoneczne, zapewniając tanią i w pełni ekologiczną energię elektryczną coraz większej liczbie odbiorców.
  • Energia wiatrowa – pozyskiwana jest za pomocą specjalnie zaprojektowanych turbin wiatrowych. Turbina wprawiona w ruch wiatrem wytwarza energię elektryczną przekazywaną do sieci energetycznej. Jest to jedna z najdłużej wykorzystywanych form OZE w Polsce. Zapewnia produkcję prądu niezależnie od pory dnia.
  • Energia wodna – za pomocą elektrowni wodnych wykorzystuje cieki wodne lub energię pochodzącą z pływów. Wprawione tą siłą w ruch turbiny wodne przekształcają energię mechaniczną w elektryczną.
  • Energia geotermalna – najczęściej wykorzystywana jest do pozyskiwania bezpośrednio ciepła, jednak może być wykorzystywana również do produkcji energii elektrycznej. Opiera się na wykorzystaniu pokładów ciepła znajdujących się na dużej głębokości, za pośrednictwem specjalnie prowadzonych odwiertów. Najprostszą i najczęściej spotykaną formą wykorzystania energii geotermalnej są gruntowe pompy ciepła. 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Kamila 26 dni temu Jak spędzić wakacje w Polsce?
Mi też się wydaje, że teraz wakacje w Polsce są niedoceniane. Coraz częściej słyszy się ...
Bogdan 2 miesięcy temu Najciekawsze atrakcje w Nowym Sączu
Ten wpis o atrakcjach w Nowym Sączu jest naprawdę fantastyczny i bardzo pomocny! Dzięki niemu ...
Sama zmagam się z opadającymi powiekami, ale nie sądziłam, że u niektórych ten problem może ...
Absolutnie zgadzam się z tym, że polskie góry są warte odkrywania 😍 Mówię to jako miłośniczka wędrówek! ...
Bardzo cenię sobie polskie góry. Mają niesamowity klimat, do którego lubię wracać. Jednak muszę przyznać, ...