Skip to main content

Kominek – co należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup?

Dodaj komentarz

Wybranie kominka to decyzja, która powinna być poprzedzona odpowiednimi przemyśleniami. Inwestycja w wyposażenie domu to zdecydowanie przyjemny wydatek, dlatego pieniądze powinny zostać wydane w jak najbardziej odpowiedni sposób. Zadaniem kominka jest nie tylko ogrzewanie pomieszczenia — spędzone z rodziną chwile przy migocącym płomieniu potrafią mieć niesamowitą, zbliżającą członków rodziny moc. Przed wybraniem kominka warto zastanowić się, czy będzie spełniał funkcję przede wszystkim dekoracyjną, czy ma również faktycznie ogrzewać mieszkanie. 

Czy możesz zamontować kominek w swoim domu?

Niestety, nie każdy budynek spełnia wymagania co do montażu kominka. Ten może znajdować się jedynie w budynku jednorodzinnym, niskim budynku wielorodzinnym oraz budowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej. Kominek musi znajdować się przy samym kominie. Co do wysokości komina przepisy mówią, że powinien mierzyć co najmniej 4 metry, a jego obwód musi pasować do średnicy wylotu spalin wkładu kominkowego. Ściany oraz podłoże komina muszą być odpowiednio zabezpieczone i wykonane z niepalnych materiałów. 

Ogromną rolę przypisuje się prawidłowej instalacji kominka. W przeciwnym wypadku, cała instalacja może pogorszyć działanie urządzenia i negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo osób przebywających w pomieszczeniu.  Wybór profesjonalnego zakładu kamieniarskiego, to kluczowy krok w procesie zakupu kominka. Biorąc pod uwagę miasto Wrocław, warto sprawdzić ofertę firmy Kominki Lexus Andrzej Słoninka, która zatrudnia najlepszych specjalistów i jednocześnie dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu, pełni usługi najwyższej jakości. 

Wkład kominkowy — jaki powinien być?

Jeśli zdecydowałeś, że kominek w Twoim domu ma przede wszystkim ogrzewać przestrzeń - pamiętaj o wykonaniu systemu przewodów do dystrybucji gorącego powietrza. Alternatywą jest wkład z płaszczem wodnym, wpinany do instalacji ogrzewania podłogowego lub centralnego ogrzewania.

Przy wyborze kominka należy zwrócić uwagę na jego moc, aby ogrzewanie było odpowiednie do metrażu mieszkania. Aby w pomieszczeniach ogrzewanych kominkiem nie było ani za gorąco, ani za chłodno należy wykonać proste obliczenia. Przyjmij, że 1 kW mocy ogrzeje 10 metrów kwadratowych pomieszczenia. To wartość przybliżona, na którą mogą mieć wpływ takie zmienne jak wiek budynku czy jego szczelność. Materiał, z którego wykonany jest kominek, również powinien grać rolę przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Żeliwo, stal do pracy w wysokich temperaturach, a może kombinacja tych dwóch? Kolejną opcją jest szamot, beton lub również ich połączenie. Jeśli cenisz sobie jakość, zwróć uwagę na grubość ścian paleniska — jeśli są cienkie, niestety kominek prawdopodobnie nie należy do produktów wysokiej jakości.

Indywidualne zalety — wygoda użytkownika i design

Wysokiej jakości kominki charakteryzują się nie tylko świetnym wyglądem, ale również nowoczesnymi metodami spalania. Jedną z takich metod jest "dopalanie na popiele" - opał wypala się do samego końca, pozostaje z niego bardzo mała ilość drobnego popiołu. Jeszcze bardziej efektywne spalanie zapewnia system doprowadzania powietrza bezpośrednio do komory spalania.

Poza wygodą, jaką zapewniają wysokiej klasy kominki, jednym z głównych ich zastosowań jest niezwykły wygląd, który potrafi stać się sercem domu. Różne kształty czy metody wykończenia pozostawiają inwestorowi ogromny wybór — każdy z zainteresowanych bez wątpienia znajdzie dla siebie propozycję idealną.

Jeśli zastanawiasz się jaki kominek wybrać do swojego mieszkania, odwiedź podany adres https://www.youtube.com/watch?v=rJgIFHh57t0&ab_channel=AndrzejS%C5%82oninka, gdzie w wersji video przedstawiono przykładowe realizacje kominków i ich pierwsze rozpalanie w wykonaniu wspomnianego w poprzedniej części artykułu zakładu kominiarskiego z Wrocławia. 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.