Skip to main content

Chcę kupić mieszkanie - na co zwrócić uwagę, aby później nie żałować?

Dodaj komentarz

Mieć własne mieszkanie — marzenie większości z nas. Decyzji o podjęciu kupna nowego lokum mogą towarzyszyć spore emocje, ale i też przykre niespodzianki. Na co zwrócić uwagę, aby nasze pragnienia nas nie pogrążyły? Czym różni się rynek pierwotny od wtórnego? Sprawdź poniżej.

Rynek pierwotny a rynek wtórny

O rynku pierwotnym mówimy, kiedy deweloper oferuje nowe mieszkania. Mogą być one w różnym stadium budowy, tj. w stanie surowym lub na wykończeniu. Istnieją też oferty, w których pomieszczenia są gotowe do prac wykończeniowych (malowanie ścian, kładzenie płytek). Mieszkania w stanie surowym, które są warte uwagi oferuje deweloper Zielona Góra - Amaro. W przypadku rynku wtórnego mamy do czynienia z mieszkaniami, które wcześniej były już użytkowane.

Lokalizacja

Pierwszymi skojarzeniami, jakie przychodzą nam do głowy to park, las lub taras. Ale czy to najważniejsze? Otóż nie. Zanim zdecydujemy się na zakup, powinniśmy sprawdzić dogodność dojazdów. Chodzi tu zarówno o drogę, jak i transport miejski, które zapewnią łatwe przemieszczanie się do pracy czy też szkół. Po drugie, sprawdźmy, czy w okolicy znajdują się sklepy oraz niezbędne instytucje takie, jak przedszkole, uczelnia, szpital. 

Lokalizacja to nie tylko otoczenie związane z budynkami wokół, ale także ludzie. Dlatego warto wybrać się kilka razy na spacer w miejsce potencjalnego lokum. Dzięki temu jesteśmy ocenić czy okolica jest dla nas atrakcyjna oraz, czy czujemy się w niej bezpiecznie. Kupcy bardzo chętnie wybierają apartamenty w Zielonej Górze, ponieważ jest to jedno z najpiękniejszych i najbezpieczniejszych miast w Polsce. Większość sprzedających unika informowania o tym, że w okolicy znajdują się mieszkania socjalne, co może negatywnie wpłynąć na nasz późniejszy komfort. Dla niektórych przydatne okazuje się także czytanie rankingów na temat danych miast i ich dzielnic. 

Deweloper i pośrednicy

Przed oficjalnym kontaktem warto sprawdzić wiarygodność dewelopera oraz osoby zbywającej mieszkanie. W przypadku pierwszego, sprawa ma się prosto, ponieważ w internecie łatwo znaleźć opinie. O tym, czy firma deweloperska nie jest przypadkiem w stanie likwidacji lub upadłości dowiemy się z Krajowego Rejestru Sądowniczego oraz w Polskim Związku Deweloperskim.

Kupując mieszkanie z drugiej ręki, warto zajrzeć do Ksiąg Wieczystych, aby mieć pewność, że lokal jest w prawowitych rękach. Unikniemy zarówno nieprzyjemności, w postaci ukrywanych przez sprzedającego, osób, którym przysługuje prawo dożywotniego zamieszkania. W dokumentacji będzie również zawarta informacja o ewentualnych hipotekach ciążących na właścicielu, a nawet zadłużeniu w spółdzielni mieszkaniowej.

Stan mieszkania i budynku

Nabywając mieszkanie od wcześniejszych właścicieli, istotne jest, aby dokładnie obejrzeć nasz przyszły lokal. Należałoby zrobić wywiad, w którym dowiemy się, czy w przeszłości były przeprowadzane remonty lub naprawy pod wpływem poważniejszych zdarzeń (zalania, podpalenia, spalenie elektryczności). Jeśli mieszkanie znajduje się na poddaszu lub ostatnim piętrze warto zorientować się, jaka jest kondycja dachu. W przypadku wykrycia usterek oszacuj czy remont jest dla Ciebie opłacalny. 

Wydawać by się mogło, że sprawdza się to tylko w przypadku lokalu z rynku wtórnego. Nic bardziej mylnego. Podczas odbioru mieszkania również musimy zwrócić uwagę na jego stan. Na takie spotkanie zabierz ze sobą dokumentację dotyczącą planu pomieszczeń, miarkę, taśmę oraz kątownik. Wszelkie niezgodności zapisuj na kartce. Jeśli takie wynikną, nie powinieneś podpisywać protokołu odbioru, a uzgodnić z deweloperem do kiedy zostaną one usunięte. 

Koszt całkowity

Czynnikiem wpływającym na cenę nowego mieszkania to lokalizacja. Im bliżej centrum czy też większa ilość kluczowych punktów w okolicy, tym jest ona większa. Istotne jest, aby zwrócić swoje zainteresowanie na to, ile zapłacimy za m2. Ponadto, doczytaj umowy, które podpisujesz z firmą deweloperską — w niej zawarte będą informacje o ewentualnych prowizjach. Korzystając z biur nieruchomości, częstym przypadkiem jest naliczanie dodatkowych opłat za konsultacje i przedstawianie ofert. 

W koszty wlicza się również remonty i naprawy, które następują w przypadku mieszkań z rynku wtórnego, ale i też zakup wyposażenia do nowych. Oszacuj swoje finanse oraz to czy jesteś w wyjątkowych sytuacjach wydać większy nakład. Często okazuje się, że pierwotne koncepcje wystroju nie mogą zostać zrealizowane, bądź wymagają modyfikacji, generujących wzrost potrzebnych nakładów finansowych.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.