Skip to main content

Jak nauka surfingu wpływa na zdrowie psychicznie i fizyczne?

Dodaj komentarz

Surfing to synonim wolności i adrenaliny, które wyzwalają się po zetknięciu z żywiołem, jakim jest woda. To także radość i poczucie beztroski oraz możliwość uwolnienia się od codziennych zmartwień. Istnieje nawet pewne surferskie stwierdzenie mówiące o tym, że nawet zły dzień na desce jest lepszy od dobrego dnia w pracy. Nie są to jednak jedyne zalety tego letniego sportu, bowiem nauka surfingu może nam przynieść szereg korzyści zdrowotnych, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. W dzisiejszym wpisie przedstawimy najważniejsze z nich.

Czy warto nauczyć się surfować?

W jaki sposób surfing wpływa na nasze zdrowie fizyczne?

Od wieków wiadomo, że aktywność w wodzie to jeden z lepszych sposobów na kształtowanie naszego ciała i kondycji fizycznej. Zatem wyjazdy surfingowe to nie tylko sposób na relaks i możliwość zwiedzenia innych krajów, ale przede wszystkim ogromna szansa na poprawę naszego zdrowia fizycznego poprzez:

 • Niwelowanie bólu kręgosłupa i stawów – częste przebywanie w wodzie, pływanie oraz balansowanie na desce ma zbawienny wpływ na wzmocnienie kręgosłupa, mięśni grzbietu oraz karku. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku dzieci, które coraz częściej mają problemy ze skrzywieniem kręgosłupa. Co więcej, surfing dla dorosłych może przynieść ulgę w nawracających bólach kręgosłupa i stawów. W wodzie jesteśmy lżejsi, dzięki czemu nasze stawy i kręgosłup zostają znacząco odciążone, co ułatwia codzienne funkcjonowanie.
 • Utratę masy ciała – surfing to wymagający sport, który pozwala spalić od 700 do 900 kalorii podczas jednego treningu. To zawrotna ilość, która szybko przełoży się na niższą wagę i lepsze samopoczucie.
 • Budowanie pięknej sylwetki – lekcje surfingu angażują wiele mięśni, co w szybkim czasie umożliwia zbudowanie pięknej sylwetki ciała.
 • Wzmocnienie serca i układu krwionośnego – wzmożony wysiłek fizyczny oraz szybsze tętno w trakcje nauki surfingu ułatwiają przepływ krwi oraz polepszają funkcjonowanie serca i układu krążenia. Co więcej, pływanie i przebywanie w wodzie zwiększa liczbę czerwonych i białych krwinek w organizmie ludzkim.
 • Poprawę pracy płuc i układu oddechowego – podczas wzmożonego wysiłku na desce i częstego pływania mięśnie oddechowe muszą pracować z większą intensywnością, co powoduje znaczny wzrost pojemności życiowej płuc.

Dlaczego surfing to nie tylko poprawa kondycji fizycznej?

Każda aktywność fizyczna kojarzona jest głównie przez pryzmat poprawy naszej kondycji i sprawności. Bez wątpienia te aspekty uprawiania sportu są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają kształtować nasze ciało oraz wzmacniać cały organizm, czyniąc go silniejszym, bardziej wytrzymałym, a co za tym idzie po prostu zdrowszym.

Wyjazdy surfingowe to bardzo dobry sposób nie tylko na harmonijny rozwój ciała, ale i duszy. Dowiedziono, bowiem, że na naszą psychikę ogromny wpływ mają czynniki biochemiczne wyzwalane w trakcie uprawiania sportu. Aktywność fizyczna w wodzie, taka jak lekcje surfingu podnoszą poziom serotoniny, a także neurotropowego czynnika mózgowego, które mają działanie antydepresyjne. Co więcej, surfing camp to świetny pomysł na dotlenienie mózgu, które wpływa na lepszą jakość snu i szybszą regenerację całego organizmu.

Gdzie najlepiej uczyć się surfingu?

Czy surf i wyjazdy surfingowe mogą być sposobem na walkę z depresją?

Współczesny pęd życia sprawia, że bardzo często zapominamy o swoim zdrowiu, szczególnie tym psychicznym. Zbyt wiele czasu poświęcamy na pracę i naukę, zapominając o swoim szczęściu i odpoczynku, a kiedy już znajdziemy chwilę wolnego czasu, wolimy spędzić go przed ekranem telewizora, niż na świeżym powietrzu. Wszystko to rodzi stres, uczucie wypalenia i smutek, które mogą przerodzić się w depresje i stany lękowe.

Jedną z dróg przeciwdziałania tego typu chorobom i zaburzeniom jest nic innego jak aktywność fizyczna. Coraz więcej europejskich lekarzy zaczyna dostrzegać zależność między sportem a naszym zdrowiem psychicznym, rekomendując lekcje surfingu jako jeden z lepszych sposobów na zadbanie o nasze zdrowie psychiczne. Zdajemy sobie sprawę, że surfing w Polsce nie jest jeszcze aż tak popularny, jednak w Wielkiej Brytanii takie zalecenia lekarskie stały się już faktem.

W jaki sposób lekcje surfingu pomagają w leczeniu konkretnych zaburzeń i chorób na tle psychicznym?

 • Depresja – regularny surfing dla dorosłych i dzieci widocznie redukuje objawy łagodnej oraz umiarkowanej depresji, a także pomaga zapobiegać jej nawrotom. Ogromną zaletą tego typu sportów jest również przeciwdziałanie tyciu, które mogą powodować leki antydepresyjne.
 • Zaburzenia lękowe – najistotniejszym aspektem surfingu w przypadku zaburzeń lękowych jest możliwość zdrowej ekspozycji na najczęstsze fizyczne objawy lęku i ataków paniki (pocenie się i przyspieszone bicie serca). Tego typu terapia ekspozycyjna pozwala stopniowo przyzwyczaić się do nowych doznań i opanować wystąpienie wspomnianych wcześniej objawów.
 • Zaburzenia odżywiania – badania dowodzą, że wysiłek fizyczny w trakcie nauki surfingu może mieć lepsze efekty w leczeniu bulimii u młodych kobiet, niż klasyczna terapia poznawczo-behawioralna.
 • Uzależnienia – aktywność fizyczna, taka jak kurs surfingu pomaga zredukować intensywność głodu narkotykowego i nikotynowego oraz jest zdrowym zamiennikiem spędzania czasu, który wcześniej wykorzystywany był na używki.

Regularne lekcje surfingu i aktywność w wodzie to również:

 • lepsza jakość snu,
 • poprawa nastroju,
 • wzrost energii,
 • odprężenie,
 • spowolnienie procesów starzenia się, w szczególności pogorszenia zdolności poznawczych.
Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.