Terapia sztuką — czyli co musisz wiedzieć o arteterapii?
Początki terapii przez sztukę sięgają lat 40. XX wieku. Już wtedy w sanatoriach na terenie Anglii kuracjusze chętnie malowali obrazy. Początkowo dlatego, aby uprzyjemnić sobie wolny czas. Dzięki doświadczeniom angielskiego artysty Adama Hilla przekonali się, że ta forma aktywności nie tylko jest sposobem na relaks, ale także potrafi leczyć. Z biegiem czasu arteterapia upowszechniła się na całym świecie jako skuteczna forma terapii dla osób w każdym wieku.
Czym jest arteterapia?
Arteterapia jako jedna z form psychoterapii korzysta w procesie terapeutycznym z różnych form aktywności twórczej. Działania te służą rozwinięciu osobowości pacjenta i pogłębieniu jego samoświadomości. Pomagają nie tylko nauczyć się rozpoznawania i wyrażania własnych emocji, ale także rozwinąć kreatywność i asertywność. Co ważne, aby osiągnąć efekt terapeutyczny, nie trzeba mieć talentu artystycznego. O wiele istotniejszą rolę odgrywa sam proces tworzenia i to, jak wpływa on na samopoczucie pacjenta. Arteterapia w medycynie wspiera leczenie chorób psychiatrycznych, onkologicznych i wielu innych. Jeśli interesuje Cię ta forma terapii i chcesz poszerzyć swoją wiedzę, sięgnij po książki o arteterapii lub e-booki w formie kart pracy dla dzieci i dorosłych.
Jakie są dziedziny arteterapii?
W procesie terapeutycznym, wychowawczym i edukacyjnym korzysta się z różnych metod arteterapii. Wybór konkretnej z nich zależy od problemu pacjenta i jego zainteresowań. Do popularnych, wymienionych na stronie https://sensarte.pl/czym-jest-arteterapia/, metod arteterapii należą:
- muzykoterapia i terapia dźwiękiem — zarówno śpiewanie, granie na instrumencie czy słuchanie muzyki, jak i relaks przy muzyce;
- plastykoterapia — terapia przez rysowanie, malowanie, kolorowanie lub rzeźbienie;
- biblioterapia — terapia słowem, polegająca nie tylko na czytaniu i słuchaniu dzieł literackich, ale także na ich tworzeniu;
- choreoterapia — terapia ruchem i tańcem.
Dziedzinami arteterapii są również:
- filmoterapia — obejmująca oglądanie filmów, rozmawianie na ich temat i tworzenie scenariuszy filmowych;
- fotografoterapia — terapia przez oglądanie, robienie i wywoływanie zdjęć.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zajęcia z arteterapii dla dorosłych poszerzyć o aromaterapię — terapię zapachami lub hortiterapię — kontakt z roślinami i tworzenie własnych kompozycji z kwiatów.
Jak arteterapia pomaga seniorom?
Zajęcia z arteterapii dla seniorów są dobrą formą profilaktyki ze względu na to, że pomagają zapobiegać wielu chorobom wieku podeszłego. Doskonale uzupełniają też leczenie wielu schorzeń. Poprawiają sprawność intelektualną osób starszych i łagodzą objawy demencji. Pomagają się zrelaksować i pokonać bezsenność. Przez kontakt ze sztuką seniorzy wyrażają swoje uczucia i rozładowują napięcie emocjonalne. Uczestnicząc w zajęciach grupowych, zawierają nowe znajomości i otwierają się na świat.
Arteterapia osób starszych to nie tylko metoda rehabilitacji intelektualnej, ale także sposób na podtrzymanie sprawności fizycznej. Na zajęciach z powodzeniem łączy się sztukę z aktywnością fizyczną, czego przykładem jest gimnastyka w rytm muzyki.
lub dodaj komentarz jako gość
Najpopularniejsze wpisy:
-
Numery kierunkowe w Polsce - skąd pochodzi kierunkowy 33?
-
Jakie są numery kierunkowe telefonów w EU?
-
Zakwaterowanie nad polskim morzem
-
Jak przygotować się do zabiegu makijażu permanentnego?
-
Jak zorganizować udany wieczór panieński? Event Planner podpowiada.
Najnowsze wpisy:
-
Po jakim czasie zwraca się inwestycja wymiany kotła na pellet?
-
Zalety domków holenderskich. Co warto wiedzieć na ich temat?
-
Czy na sprzedaży złomu można zarobić?
-
Jakie rodzaje koszul męskich warto mieć w swojej szafie?
-
Co trzeba wiedzieć o OZE?