Skip to main content

Co zobaczyć w południowej części Polski? Koniecznie odwiedź te miejsca!

Południe naszego kraju pełne jest atrakcji turystycznych. W regionie tym znajdziemy zarówno wiekowe miasta, pełne ciekawych zabytków, jak i nieskażoną przyrodę i malownicze krajobrazy, zachęcające do długich wędrówek. Poniżej przedstawiamy zestawienie miejsc, które każdy turysta powinien odwiedzić podczas wizyty w Polsce Południowej.

Południowa część Polski - co musisz zobaczyć?

Co warto zobaczyć na Lubelszczyźnie?

Okolice Lublina powinny spodobać się przede wszystkim miłośnikom pięknych widoków — Roztocze oraz polska część Polesia to regiony, które ich zachwycą. W województwie lubelskim znajdziemy też ciekawe zabytki. W stolicy regionu zachowała się na przykład duża część dawnej zabudowy miejskiej oraz zamek. Nie można ominąć też Zamościa — jego starówka została wszak wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Warto odwiedzić również mniejsze miasta, takie jak Nałęczów czy Zwierzyniec. Przy wyborze miejsca zakwaterowania w jednym z nich pomóc nam może serwis ospanie.pl — dzięki niemu bez problemu znajdziemy nocleg w rozsądnej cenie.

Co zwiedzić w województwie małopolskim?

Do najczęściej odwiedzanych przez turystów polskich miast należy stolica tego regionu — Kraków. Jego piękno potrafi oczarować każdego. Ciekawych miejscowości jest jednak na terenie województwa małopolskiego znacznie więcej. Warto na przykład wybrać się do Tarnowa, nazywanego "perłą polskiego renesansu". Szczegółowe informacje na temat miejsc, które warto w nim odwiedzić, znajdziemy na stronie https://ospanie.pl/oferty/29-tarnow-pomysl-na-weekend-w-polsce, opisującej atrakcje tego miasta. Punktem obowiązkowym na szlaku każdego turysty, odwiedzającego Małopolskę, jest też zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce oraz muzeum na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Miłośnicy górskich wędrówek mogą natomiast wybrać się na południe województwa — w Tatry, Pieniny, Gorce lub Beskidy.

Miasto Kraków - serce małopolski

Województwo świętokrzyskie — co warto w nim zobaczyć?

Oczywiście najważniejszą atrakcją województwa są Góry Świętokrzyskie, jednak miłośnicy zabytków również nie powinni być rozczarowani wycieczką w te strony: w Krzemionkach Opatowskich mogą oni zobaczyć neolityczną kopalnię, a w Kielcach i Sandomierzu — całe kwartały świetnie zachowanej dawnej zabudowy. Najmłodszym turystom powinna natomiast spodobać się wycieczka do Bałtowa — można zwiedzić tam park dinozaurów, z naturalnej wielkości figurami tych zwierząt.

Co warto zwiedzić w województwie śląskim?

Region ten kojarzy się większości Polaków z przemysłem, jednak ma on również wiele atrakcji turystycznych. W południowej części województwa znajdziemy łańcuchy górskie oraz znane ośrodki narciarskie: Ustroń, Wisłę i Szczyrk. Warto też odwiedzić Częstochowę lub jeden z położonych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zamków. Na miłośników zabytków czeka również pałac w Pszczynie oraz malowniczy Cieszyn. W ostatnich latach popularność zdobywają atrakcje turystyczne, związane z przemysłową przeszłością tych stron — nieczynne kopalnie (znajdziemy je na przykład w Zabrzu i Tarnowskich Górach) oraz osiedla robotnicze (Nikiszowiec, Giszowiec).

Ruiny Zamku w Olsztynie k. Częstochowy

Dolny Śląsk — najważniejsze atrakcje

Na południu tego województwa znajdują się liczne pasma górskie — miłośnikom pieszych wędrówek i pięknych krajobrazów powinny spodobać się zwłaszcza Góry Stołowe. Dolny Śląsk pełen jest też pamiątek przeszłości. Zlokalizowane są one zarówno największych miastach (Wrocławiu, Jeleniej Górze, Wałbrzychu), jak i w stosunkowo małych ośrodkach — Bardzie, Kłodzku, Strzelinie i wielu innych.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Kamila 26 dni temu Jak spędzić wakacje w Polsce?
Mi też się wydaje, że teraz wakacje w Polsce są niedoceniane. Coraz częściej słyszy się ...
Bogdan 2 miesięcy temu Najciekawsze atrakcje w Nowym Sączu
Ten wpis o atrakcjach w Nowym Sączu jest naprawdę fantastyczny i bardzo pomocny! Dzięki niemu ...
Sama zmagam się z opadającymi powiekami, ale nie sądziłam, że u niektórych ten problem może ...
Absolutnie zgadzam się z tym, że polskie góry są warte odkrywania 😍 Mówię to jako miłośniczka wędrówek! ...
Bardzo cenię sobie polskie góry. Mają niesamowity klimat, do którego lubię wracać. Jednak muszę przyznać, ...