Skip to main content

Korekta uszu - ile trwa rekonwalescencja i jak długo widoczne są efekty?

Dodaj komentarz

Odstające uszy to problem widoczny u niemal 5% populacji, może dotyczyć jednego lub obu uszu. Jedynym rozwiązaniem na pozbycie się go jest korekta operacyjna. Decydując się na wykonanie zabiegu korekty odstających uszu pacjent chce, aby był szybki, bezbolesny i efektywny. Tak też jest. Sam zabieg, po wcześniejszych konsultacjach z lekarzem chirurgiem i zaplanowaniu przebiegu operacji, trwa krócej niż 2 godziny, ale na końcowe efekty trzeba chwilę poczekać.

korekta ucha

Korekta uszu - przebieg zabiegu

Zabieg otoplastyki wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, jest małoinwazyjny i bezpieczny, z minimalnym ryzykiem powikłań. Dzięki temu coraz częściej decydują się na niego rodzice dzieci z problemem odstających uszu. Operacja, którą wykonujemy w naszej Klinice Chirurgii Plastycznej Uszu Kulak Klinika, polega na odpowiednim ukształtowaniu małżowiny usznej i założeniu szwów oraz elastycznego opatrunku, który ma chronić ucho przed ewentualnymi urazami i pomagać w kształtowaniu się małżowiny. Taki opatrunek można zdjąć dopiero po ok. 7 dniach od zabiegu. Na czas gojenia się szwów należy ograniczyć wysiłek fizyczny i unikać mycia głowy. Po tygodniu lekarz podczas wizyty kontrolnej zdejmuje opatrunek i usuwa szwy. Opuchlizna i zaczerwienienie może się utrzymywać przez kilka kolejnych dni.

Korekta uszu - rekonwalescencja

Po zabiegu należy uzbroić się w cierpliwość, efekt, po zejściu opuchlizny i zagojeniu ran, będzie widoczny po ok. miesiącu, a końcowy efekt zabiegu po kilku miesiącach. W okresie przebudowy małżowiny ucho jest delikatne i narażone na uszkodzenia, należy zachować ostrożność, szczególnie podczas aktywności fizycznej. Na czas gojenia się blizn pooperacyjnych, regeneracji ucha i modelowania małżowiny usznej lekarz zaleca noszenie specjalnej opaski uciskowej, głównie na noc, która ma za zadanie wspomóc ten proces i jednocześnie ochronić ucho przed ewentualnymi urazami. Opaskę zakłada się przez kolejne kilka tygodni, a najlepiej korzystać z niej przez pół roku po wykonaniu operacji, by jak najlepiej zabezpieczać uszy i uzyskać zadowalające efekty.

Korekta uszu - efekty po operacji

Wielu pacjentów poddających się zabiegowi zastanawia się, jak długo będą mogli cieszyć się jego efektami i czy nie będzie wymagana kolejna wizyta u chirurga. Można być spokojnym. Stosowanie się do zaleceń lekarza wpływa na proces modelowania małżowiny usznej i ostateczny efekt operacji. Efekty otoplastyki są trwałe i dla większości pacjentów w pełni satysfakcjonujące, o czym świadczy fakt, że 93% pacjentów zapewnia, że zdecydowałoby się na nią ponownie. Wygląd uszu po operacji, pełnym wygojeniu i uzyskaniu końcowego efektu nie zmienia się mimo upływu lat.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.